Informace:
Postupně jsou doplňovány prezentace z pondělí. Odkaz na prezentace je v detailu přednášky.
Poslední změna:
Velký sál
Slavnostní zahájení ISSS 2024
Slavnostní zahájení konference ISSS 2024
Miloš Vystrčil, předseda, Senát Parlamentu ČR; Věra Kovářová, 1. místopředsedkyně, Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR; Ivan Bartoš, místopředseda vlády a ministr, Ministerstvo pro místní rozvoj; Marian Jurečka, místopředseda vlády a ministr, Ministerstvo práce a sociálních věcí; Martin Kupka, ministr, Ministerstvo dopravy; Jiří Koubek, vrchní ředitel, Ministerstvo vnitra; Robert Králíček, výbor pro veřejnou správu, Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR; Vítězslav Schrek, hejtman, Krajský úřad Kraje Vysočina; Pavel Bulíček, náměstek hejtmana, Krajský úřad Královéhradeckého kraje; Pavlína Springerová, primátorka, Statutární město Hradec Králové; Martin Mesršmíd, ředitel, Digitální a informační agentura; Lukáš Kintr, ředitel, Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost; Karel Štencel, předseda, Český úřad zeměměřický a katastrální; Marek Ebert, předseda Rady, Český telekomunikační úřad; Tomáš Boráň, ředitel, Státní ústav pro kontrolu léčiv; Ján Ferenčák, poslanec, Národná rada SR; Roman Saraj, předseda, Oblastní rada Zakarpatské Ukrajiny; Pavel Kváš, ředitel veřejného a neziskového sektoru, Česká spořitelna, a.s.; Vladimír Dzurilla, country manager a člen představenstva, Asseco Central Europe, a.s.; Juraj Šedivý, generální ředitel CETIN GROUP a předseda představenstva, CETIN a.s.; Petr Černohorský, cybersecurity expert, Cisco Systems (Czech Republic) s.r.o.; Martin Vránek, ředitel divize finanční a korporátní služby, Česká pošta, s.p.; Vladek Šlezingr, generální ředitel, Eviden Czech Republic s.r.o.; Dan Rosendorf, generální ředitel a předseda představenstva, ICZ a.s.; Václav Koudele, industry executive for government, MICROSOFT s.r.o.; Ivana Havlíková, jednatel, VITA software, s.r.o.; Tomáš Renčín, výkonný ředitel, Konference ISSS/V4DIS 2024, 110'
Dne 1. července 2024 bude zahájen ostrý provoz celého systému digitálních technických map krajů, zastřešujícího informačního systému DMVS ve správě ČÚZK i systémů Ředitelství silnic a dálnic a Správy železnic. Vlastníci sítí dopravní a technické infrastruktury se postupně registrují v registru subjektů v IS DMVS a budou mít možnost se připojovat do systémů a importovat jejich data od poloviny května, kdy bude zahájen pilotní provoz. Lze očekávat, že celá řada vlastníků sítí zahájí plnění své editorské povinnosti až s určitým zpožděním, a to v návaznosti na první aktualizaci vynucenou změnami infrastruktury v jejich vlastnictví.
DMVS – centrální uzel DTM
Dagmar Bínová, Český úřad zeměměřický a katastrální, 10'
Představení principů fungování Registru subjektů IS DMVS, který je součástí centrální komponenty IS DMVS, a to včetně aktuálních statistik jeho naplněnosti.
V předchozích třech letech probíhal na ČÚZK intenzivní sběr dat o vlastnících, správcích a provozovatelích dopravní a technické infrastruktury (DTI), včetně jejich konsolidace a validace. Tato data jsou od poloviny roku 2023 součástí centrální komponenty IS DMVS.
ČÚZK v minulém roce zahájil aktivaci jednotlivých subjektů s tím, že dochází definování rozsahů editace DTI a částí DTI, tedy území, ve kterém jednotlivé subjekty působí, respektive se vyjadřují v souladu se stavebním zákonem.
IS DTM krajů – aktuální stav a zkušenosti ze společného postupu
Irena Křeková, Krajský úřad Zlínského kraje; Romana Vačkářová, Krajský úřad Jihočeského kraje; Petr Pavlinec, Krajský úřad Kraje Vysočina, 20'
Informace o stavu implementace informačních systémů pro digitalizaci stavebního řízení. Předvedení informačních systémů, popis architektury a v současnosti implementovaných funkcí.
SW stavebních úřadů stávající a nový, SW úřadů územního plánování stávající a nový
Ivana Havlíková, Jiří Štochel, VITA software, s.r.o., 30'
Proklientské školení zaměstnanců ve veřejné správě
Příprava portálu pro samosprávy obce.gov.cz
Novela zákona o úřednících ÚSC
Fujitsu PrivateGPT – vaše data, vaše pravidla
Filip Snášel, Fujitsu Technology Solutions, s.r.o., 20'
Anotace
Umělá inteligence je dnes široce dostupná a různé veřejné modely používají stovky milionů lidí. Když ale přijde na data organizací, nastává problém – jak vaše data ochránit. Řešení od Fujitsu nejenže nasazujeme on premise, na prostředcích zákazníků, ale také oddělujeme model umělé inteligence od samotných dat. Přijďte se dozvědět víc na naší přednášku a dozvíte se, jak využít obrovské možnosti umělé inteligence a zachovat si kontrolu nad svými daty.
Česká pošta je již 17 let klíčovým partnerem státu v oblasti eGovernmentu. Od roku 2007 poskytuje služby Czech POINT na kontaktních místech veřejné správy umístěných v rámci svých poboček. Od r. 2009 je provozovatelem Informačního systému datových schránek. V roce 2023 došlo k dosud největší akci v historii datových schránek, kdy se na základě legislativní změny počet datových schránek více než zdvojnásobil. Česká pošta je zároveň jedním z akreditovaných poskytovatelů certifikačních služeb, certifikační autorita PostSignum poskytuje služby vydávání kvalifikovaných certifikátů pro elektronický podpis, komerčních certifikátů a poskytování elektronických časových razítek.
Obnova infrastruktury v prostředí státní správy – mission impossible?
Petr Mojžíšek, ANECT a.s.; Petra Marešová, Generální finanční ředitelství, 10'
Státní organizace v oblasti IT typicky bojují s mnoha problémy. Kromě personálních problémů je častým problémem i zastaralá infrastruktura, např. síťová, komunikační, ochrana perimetru, hlasová, serverová a další. Finanční správa před třemi roky stála před velkou výzvou, jak připravit kritickou infrastrukturu pro 15 000 uživatelů a 160 lokalit, aby splňovala nové požadavky na bezpečnost, jednoduchou správu a vysokou spolehlivost. Jaký je výsledek, jaké problémy jsme řešili a jak v tom celém pomohla centralizovaná SD-WAN?
Ministerstvo spravedlnosti ČR v uplynulých letech intenzivně pracuje na elektronizaci. Jsou realizovány projekty jako eSPIS, Videokonference, Přepis hlas-text, Elektronizace jednacích síní. V rámci shora uvedených projektů tak Ministerstvo spravedlnosti ČR pracuje na platformě, která umožní pořídit kvalitní záznam ze soudního jednání bez ohledu na skutečnost, zda jsou účastníci připojeni on-line, nebo jsou přítomni osobně. Tento záznam následně automaticky převede do textové podoby a následně tyto výstupy bude uchovávat v elektronickém spisu pro případné další užití. V uvedené koncepci jsou zahrnuty nejen soudy, ale i státní zastupitelství a věznice, tj. všechny organizační složky Ministerstva spravedlnosti ČR. Současně jsou ale uvažovány i další synergie s ostatními organizačními složkami státu a samosprávou, které díky snadné a bezpečné konektivitě přináší nebývalé možnosti k realizaci úspor provozních výdajů v resortu, zrychlení přípravného a soudního jednání.
Koordinační činnost DIA v oblasti zákona o právu na digitální služby
Plnění koordinační úlohy v oblasti digitálních služeb vyplývá pro DIA přímo ze Zákona 12/2020 o právu na digitální službu. V rámci toho DIA připravila implementační dokumenty k jednotlivým paragrafům, ve spolupráci s ostatními úřady připravila návrhy úprav zákona. Definovala cestovní mapu založenou na plnění Katalogu služeb, zveřejňování formulářů a předvyplňování dat z Informačního systému sdílených služeb pomocí samoobslužných portálů. Připravila KPI pro jednotlivé oblasti a ministerstva. Koordinuje řadu pracovních skupin ústředních správních úřadů, samospráv i dodavatelů. V rámci kompetenčních center nabízí konzultace i školení.
Co se nového chystá v datových schránkách?
Ondřej Menoušek, Digitální a informační agentura, 15'
Během své přednášky představí pan Mgr. Ing. Menoušek novinky, které se udály na poli datových schránek v roce 2024. Mezi klíčové body přednášky bude zařazeno fungování velkoobjemových datových zpráv, vývoj jejich postupného zavádění, překážky při jejich zavádění, jejich využívání ze strany uživatelů a další budoucí kroky v rozšiřování kapacity datových zpráv. Dále se zaměří na problematiku se zaváděním povinných datových schránek pro členy profesních komor jako jsou autorizovaní technici, inženýři, architekti a další. V neposlední řadě bude řeč i o nových formátech, které lze v rámci zasílání datových zpráv využívat.
Diskuse
Malý sál
8.45–10.00
Současnost a budoucnost základních prerekvizit eGovernmentu
Co je potřeba k rozvoji digitalizace?
Martin Mesršmíd, Petr Kuchař, Digitální a informační agentura, 45'
Martin Mesršmíd, Digitální a informační agentura; Marian Jurečka, Ministerstvo práce a sociálních věcí; Karel Štencel, Český úřad zeměměřický a katastrální, 30'
Předmětem přednášky bude informovat o zásadních událostech, dosažených výstupech, aktuálně probíhajících projektech a budoucnosti Národního plánu obnovy v oblasti eGovernment v gesci Ministerstva vnitra. Probrána budou témata jako eHealth, správa dat, kybernetická bezpečnost, rozvoj informačních systémů veřejné správy atd.
Nedělejte malé veřejné zakázky. Nahraďte je průzkumy trhu s Tenderman.cz
Jiří Skuhrovec, Datlab s.r.o., 10'
Anotace
Zakázky malého rozsahu s nejlepším poměrem cena/výkon, a v souladu s doporučeními dle MMR. Pomůže vám k nim nástroj Tenderman – největší databáze dodavatelů, zadávacích dokumentací a smluv v ČR.
Věděli jste, že můžete profitovat z již dávno zlikvidovaného hardwaru? Chcete se dozvědět, kdo z veřejného segmentu v ČR již podobný postup využil, jaký je jeho průběh a jak je možné díky němu získat výrazně levnější hardware nebo software? Na tyto a další otázky odpoví Mgr. Martin Predný, majitel PREDNY SLM – nejvýznamnějšího dodavatele licencí z volného trhu veřejnému sektoru v ČR.
Diskuse
13.40–15.25
Vnitřní digitalizace úřadů I
Novinky v oblasti e-Úředníka
Petr Chlupáč, Česká spořitelna, a.s.; Zenon Sliwka, Born Digital s.r.o.; Jindřich Pospíšil, MICROSOFT s.r.o., 15'
Modernizaci IT prostředí není možné vnímat jako nějaký cíl, nýbrž jako neustálý proces. Se službami, řešeními a technologiemi Oracle můžete tento proces implementovat bez rizika, elegantně a levně. Prezentace je vhodná nejen pro stávající zákazníky Oracle, kteří se rozhodují o budoucím rozvoji Oracle technologií ve svých organizacích, ale i pro organizace, které se chtějí seznámit s obecnými koncepty a trendy IT modernizace. Moderní IT prostředí by mělo poskytovat tyto tři hlavní vlastnosti: efektivní práce s informacemi, využívání nejmodernějších inovací, neustálá optimalizace a snižování nákladů na IT. V první části prezentace popíšeme, jak vypadá moderní informační architektura. Dále ukážeme, jak do moderní informační architektury zasadit prvky AI a ML. K optimalizaci a snižování IT nákladů mohou vést různé cesty. My doporučujeme přístup hybridní architektury – tj. řešení, které má cloudové vlastnosti, ale přitom je nasazené ve vašem datovém centru.
Praktická zkušenost tvorby elektronické personální spisu od mapování HR agend, dopadové analýzy procesních a právních otázek, vhodného způsobu podepisování a doručování dokumentů, včetně archivace a napojení na spisovou službu
Kulatý stůl – zkušenosti státní správy s přechodem na IT systémy nové generace
Hana Součková, SAP ČR, spol. s r.o.; Karel Trpkoš, Ministerstvo práce a sociálních věcí; Roman Vrba, Státní pokladna Centrum sdílených služeb, s.p.; Ivo Rosypal, Ministerstvo vnitra; Martin Ferenec, SAP Slovensko s.r.o., 45'
Českou státní správu čeká v následujících letech generační obměna v oblasti IT, jelikož řada původních systémů pochází z přelomu tisíciletí, často s velkým využitím tzv. zákaznického vývoje. Některé úřady již spustily realizaci prvních projektů digitální transformace a začaly modernizovat stávající řešení, založená na původních technologiích SAP. Jaké jsou jejich zkušenosti s přechodem na současnou architekturu SAP (tj. na modulární řešení založená na jednotné a otevřené platformě)? Jaké jsou hlavní výzvy při sjednocování architektury v rámci resortů i napříč jednotlivými resorty? Jakou roli v tom může sehrát státní část e-Government cloud?
Funkční kybernetická bezpečnost v tak rozsáhlé telekomunikační infrastruktuře je výzva. Přesto provozujeme jednu z nejstabilnějších telekomunikačních sítí, která je využívána pro zajištění kritické informační infrastruktury ČR. Díky předním odborníkům a pomocí nejmodernějších technologií nastavujeme v úrovni kybernetické bezpečnosti nejvyšší standard. Pomáháme všem, kteří se na něj také chtějí dostat.
Jak Google Cloud zajišťuje bezpečnost vašich dat a jak si to ověřit?
Pavel Krejsa – Google Cloud, Data Protection Delivery Center, s.r.o., 10'
Anotace
Pojďte se dozvědět, jak Google Cloud chrání vaše data. Ukážeme vám různé vrstvy a prvky bezpečnosti, které poskytuje, detekce a prevence hrozeb a další bezpečností opatření a certifikace.
Česká pošta digitalizuje a modernizuje své služby, které přizpůsobuje současnému trendu trhu. Pro samosprávu měst a obcí mohou být významné zejména z pohledu úspory provozních a ekonomických nákladů s využitím široké dostupnosti pobočkové a kontaktní sítě. Prezentace představuje zejména služby v oblasti digitalizace platebního styku, automatizovanou konverzi dokumentů z elektronické do listinné podoby, komplexní správu dokumentů v rámci komerční digitalizace a bezpečné odvody hotovosti v Zajištěných obalech.
Novinky v oblasti on-line platebních metod
Petr Chlupáč, Česká spořitelna, a.s.; Karel Sasín, pays.cz s.r.o., 10'
Od 24. 9. 2023 je účinné evropské nařízení 2022/868 o evropské správě dat, které nově upravuje sdílení dat v držení veřejného sektoru směrem k podnikům. Cílem nařízení je zpřístupnit data pro jejich opakované využití.
Kontejnery v praxi – efektivní vývoj a nasazení aplikací
Petr Holan, Eviden Czech Republic s.r.o.; David Potůček, Česká energetická přenosová soustava, 15'
Přednáška představuje využití aplikačních kontejnerů, konkrétně na platformě Red Hat OpenShift, při vývoji messaging a aplikační platformy pro energetické odvětví a zákazníka ČEPS. Praktická zákaznická zkušenost, jak kontejnerizace přispěla k efektivnímu vývoji a nasazení aplikací s představením konkrétní technologie a postupů, které byly implementovány, se zdůrazní výhod a výsledků komplexní kontejnerové architektury na klíč
Pomoc Zakarpatí
Oleksandr Patskan, Zakarpatská oblastní státní správa, 15'
Diskuse
Přednáškový sál
9.00–10.00
Archivace a spisové služby I
Quo vadis, národní standarde?
Tomáš Lechner, Národohospodářská fakulta, Vysoká škola ekonomická v Praze, 10'
V polovině loňského roku byla zveřejněna již pátá verze národního standardu pro elektronické systémy spisové služby. Přednáška stručně mapuje vývoj tohoto předpisu a zároveň předkládá některé návrhy, jaký by mohl být další vývoj a smysl této normy.
Letošním rokem začíná realizace nezbytné součásti budoucnosti českého archivnictví. Projekt nového informačního systému NDA III má za cíl nejen vylepšit možnosti dlouhodobého uchování digitálních archiválií, ale také umožnit uchovávání digitálních reprodukcí archiválií analogových. Počítá také s informačním obohacováním uložených datových balíčků prostřednictvím moderních nástrojů a technologií hlubokého učení. Otevírají se tak nové možnosti práce s uloženými daty. Jaké jsou přínosy a meze předpokládaného řešení?
V prezentaci zástupců společností Gordic a Bakaláři se posluchači dozví o projektu, který má za cíl automatizovat procesy spojené s přijímacím řízením na střední školy. To významným způsobem pomůže školám se zvládáním zvýšené administrativní zátěže i běžné denní agendy. Principem je propojení spisové služby GINIS a školského systému Bakaláři. Téma se navíc úzce pojí s nadcházející povinností škol přejít povinně na elektronickou spisovou službu.
Mezi stěžejní cíle CNZ patří přispívat k vyšší úrovni dlouhodobého ukládání elektronických dokumentů, participovat na přípravách právních předpisů, podporovat profesní růst pracovníků spisové a archivní služby prostřednictvím, sdílení zkušeností a znalostí a vytvářet neformální prostředí a odbornou platformu pro setkávání svých členů a odborníků v oblasti správy elektronických dokumentů. V prezentaci se zaměříme na aktuální témata CNZ a budeme informovat o našich odborných akcích.
12.30–13.25
Archivace a spisové služby II
NA vs. ZAF. Souboj validátorů balíčků SIP
Tomáš Dvořák, Daniel Šurda, Archiv hlavního města Prahy, 10'
Jak si stojí oba validátory ve srovnání s novými požadavky NSESSS z roku 2023? V čem se shodují, v čem liší a jaké důvody vedou k rozdílným výsledkům validace?
Mezi mlýnskými kameny aneb validace digitálního obsahu
Budou dnes nákladně vznikající a běžně používané informace v budoucnu čitelné? Bude jim někdo rozumět a bude jim věřit? Spolehlivý výběr a úspěšné trvalé uchování digitálních archiválií podmiňuje vstupní kvalita digitálního obsahu. Jak překonat překážky na cestě k úspěšnému výběru archiválií a k jejich trvalému uchování? Národní digitální archiv představí novinky ve validaci SIP balíčků z elektronických systémů spisové služby podle národního standardu 2023, záludnosti validace formátů a výsledky nástrojů v praxi veřejných archivů.
Moderní spisová služba: jednoduchá, přívětivá a cenově dostupná
Michal Kellner, Allium, s.r.o.; Petr Špetlík, MICROSOFT s.r.o., 10'
V dnešní digitální éře, kdy se rychle mění způsob, jakým pracujeme s dokumenty a informacemi, je nezbytné, aby i spisová služba držela krok s moderními trendy. Inovativní přístupy a využití umělé inteligence umožňují organizacím bez ohledu na jejich velikost a zdroje využívat nejmodernější technologie Microsoft pro správu dokumentů. I spisová služba může přispět k efektivní organizaci a správě dokumentů, zjednodušení pracovních postupů a zvýšení produktivity. Přijďte se inspirovat a objevit nové možnosti jednodušší, přívětivější a cenově dostupné spisové služby.
Dopady atestace spisových služeb do praxe
Pavel Knytl, Městský úřad Poděbrady; Tomáš Lechner, TRIADA, spol. s r.o., 15'
Co přesně zaručí atestace elektronického systému spisové služby původcům? Jaké má dopady na původce? A může samo o sobě zlepšit výkon spisové služby v orgánech veřejné moci?
Archiving by Design: nový evropský princip správy informací
Evropská archivní skupina (EAG) při Evropské komisi ustanovila v roce 2019 pracovní skupinu ze zástupců členských zemí, jejímž cílem je zefektivnit dosavadní, mnohdy problematickou, praxi správy dokumentů a informací. Objem a rozsah informací v informačních systémech exponenciálně roste, přitom mnohdy stojí mimo režim tradičně vnímané spisové služby a představují často informační zdroj zásadní povahy. Do praxe tak zavádí nový princip Archiving by Design, stejně jako u dříve zakotvených principů Open by Default a Privacy by Design. Inspirací se stal zejména nizozemský přístup DUTO nebo norský Sandbox. Připravovaná metodika vede archiv a původce k poznání významu zpracovávaných informací (pro interní i externí uživatele), stanovení pravidel a doby pro jejich uchovávání a posouzení souladu s legislativními požadavky. Díky tomu je možné stanovit již na začátku životního cyklu vhodnou strategii pro dlouhodobé či archivní uložení a zpřístupnění informací.
Diskuse
13.40–15.10
Geoinformatika a prostorové informace
Co přináší GeoInfoStrategie2020+ po třech letech fungování?
Michal Tichý, Digitální a informační agentura, 15'
Příspěvek bude poskytovat komplexní pohled na rozvoj národní infrastruktury pro prostorové informace (NIPI) a její zasazení do širšího rámce českého eGovernmentu. Bude shrnut a zhodnocen dosavadní průběh implementace GeoInfoStrategie 2020+, která probíhá již třetí rok od jejího schválení vládou ČR v roce 2021, a rovněž bude informováno o připravované Aktualizaci č. 1 Implementačního plánu. Důraz bude v prezentaci kladen na vzdělávací aktivity, které jsou připravovány pro podporu digitálních dovedností v oblasti prostorových informací, a na přínosy, které NIPI a služby založené na prostorových datech přinášejí pro širokou veřejnost a celou společnost. V závěru prezentace budou představeny další aktivity DIA na podporu rozvoje NIPI.
Statistický geoportál – nová platforma pro sdílení statistických výstupů
Petr Klauda, Jiří Kyral, Český statistický úřad, 15'
Český statistický úřad spustil v loňském roce Statistický geoportál, který představuje kvalitativně novou platformu pro sdílení a prezentaci statistických výstupů.
Geoportál nabízí uživatelům pokročilý způsob vizualizace statistických dat v interaktivních mapách. Konkrétně se jedná o několik webových aplikací a služeb orientovaných na různé formy geografické prezentace prostřednictvím přehledných kartogramů, kartodiagramů, dojížďkových a migračních proudů nebo georeportů.
Obsahová nabídka geoportálu je v současnosti zaměřena zejména na výstupy ze Sčítání 2021, nicméně je postupně rozšiřována o další tematické okruhy z různých oblastí statistiky a v budoucnosti se uvažuje i o nových formách prezentace, jako jsou například mapy s příběhem nebo mapové dashboardy.
Geoportál je postaven na komerční platformě ArcGIS Enterprise vhodně doplněné Open source technologiemi a komponentami vyvinutými na zakázku.
Cílem přednášky je formou živých ukázek představit jednotlivé koncové aplikace a služby, které geoportál nyní nabízí.
Zavádění ÚÚP do RUIAN
Dana Pohanková, Český úřad zeměměřický a katastrální, 15'
V příspěvku představím novinky z oblasti zavádění účelových územních prvků (ÚÚP) do Registru územní identifikace, adres a nemovitostí (RÚIAN). V posledním roce přibyly v RÚIAN značky bodů základních bodových polí a jejich ochranná pásma, v příštím roce budou podle schválené legislativy vloženy další rozsáhlé typy prvků, v první řadě BPEJ a dále celý balík prvků ochran přírody a krajiny. Každý nový typ prvku v RÚIAN umožňuje jak státní správě, tak veřejnosti přistupovat k aktuálním a závazným referenčním údajům. Díky tomu mohu být údaje použity v dalších systémech státní správy, pro nás je zásadní jejich přebírání do Katastru nemovitostí. V prezentaci se také zaměříme na to, jak se k datům o ÚÚP dostanete, a kromě aktuálního stavu se spolu podíváme i na výhledy do budoucnosti.
Novela vyhlášky o poskytování údajů z KN
David Legner, Český úřad zeměměřický a katastrální, 10'
V příspěvku budou prezentovány změny ve vyhlášce č. 358/2013 Sb. o poskytování údajů z katastru nemovitostí, vyvolané její poslední novelou platnou od 1. 1. 2024 s přechodným obdobím do 1. 7. 2024. Změny se týkají převážně úpravy cen za výstupy Dálkového přístupu, dále potom oblasti možného šíření dat Katastru nemovitostí a zpřístupnění jejich vybrané části prostřednictvím nového bezúplatného API Dálkového přístupu.
Zeměměřický úřad jakožto správní úřad s celostátní působností poskytuje státní správě a územní samosprávě i široké veřejnosti geodetické a geografické informace ve standardizovaných formách z celého území státu. Od druhé poloviny roku 2023 je většina výsledků zeměměřických činností ZÚ poskytována jako otevřená data. Mnohem snáz a bezplatně tak dnes mají uživatelé přístup k údajům ZABAGED®, ortofota ČR, databázového souboru geografického názvosloví, bodových polí a v neposlední řadě také státního mapového díla. V této souvislosti chce příspěvek upozornit také na publikaci nové řady Základních topografických map, kde došlo k významnému posunu možností využití, neboť nejpodrobnější mapy celého území ČR znázorňují nyní geografickou realitu v měřítku 1:5000.
Zeměměřický úřad poskytuje uživatelům globálních navigačních družicových systémů (GNSS) služby pro přesné určování polohy a přesnou navigaci, to vše s centimetrovou přesností v reálném čase. Služby jsou poskytovány prostřednictvím internetu ve formě korekčních dat ze Státní sítě permanentních stanic pro přesné určování polohy (CZEPOS). Služby CZEPOS se uplatňují nejen v zeměměřictví, ale i v přesné navigaci zemědělských strojů (tzv. precizní zemědělství), stavebních strojů, nebo dronů. Poskytování síťových služeb CZEPOS je zahrnuto mezi službami veřejné správy. Orgánům veřejné moci jsou služby CZEPOS poskytovány bezplatně.
Ministerstvo vnitra v rámci projektu financovaného z fondů EHP a Norska disponuje unikátním datovým zdrojem geolokačních dat mobilních operátorů. Jednou z projektových aktivit je i tvorba vizualizačního prostředí. Jedná se o portál geolokačních dat dostupný z www.kamdojizdime.cz, který umožňuje náhled dat pro zvolené území a jejich základní vizualizaci. Kromě toho portál obsahuje celou řadu mapových aplikací zobrazující údaje o meziobecní dojížďce a aktuálně přítomném obyvatelstvu v každé obci.
Diskuse
15.30–16.55
Smart city a Smart region
Bezpečnost otevřených dat pro Smart City
Radmila Velnerová, Krajský úřad Královéhradeckého kraje; Josef Horálek, Univerzita Hradec Králové, 15'
Řešení bezpečnostní analýzy otevřených dat využívaných v Datovém portálu Královéhradeckého kraje Data KHK za využití Business Process Model and Notation (BPMN). Standardní model BPMN je rozšířen pro CyberSecurity nadstavbu (BPMN_SC), jež umožňuje efektivně navrhnout relevantní bezpečnostní opatření zaměřené na kvalitu a dostupnost otevřených dat. Prezentovaný systém jedinečným způsobem spojuje mapování podnikových procesů s kyberbezpečnostní klasifikací dat využívaných jako zdroj následných procesů ve Smart City.
Chytrý svoz odpadu – od pilotu k plošnému rozšíření
Projekt Corrency představuje inovativní a efektivní řešení pro digitalizaci měst a obcí. Tento nástroj umožňuje cílenou podporu v oblastech jako je lokální ekonomika, rodiny s dětmi, kultura, senioři a cestovní ruch. Úspěšnost Corrency potvrzují plánované opakované realizace ve všech obcích, které projekt Corrency z veřejných financí realizovaly. Jedná se o projekty napříč Českou republikou, například v Ostravě-Porubě, Praze-Kolovratech, Jeseníku, Prostějově a Aši, kde projekt dosáhl vysoké spokojenosti občanů, obchodníků i zastupitelů. Díky univerzálnosti Corrency lze projekty snadno přizpůsobit specifickým potřebám každé lokality. Občané získají slevy, obchodníci zákazníky a město data – všichni těží z jediného systému Corrency. Přednáška představí konkrétní výsledky a přínosy projektu Corrency v zapojených městech a obcích a poskytne inspiraci pro další municipality, které zvažují digitalizaci svých služeb a cílenou podporu vybraných oblastí.
Parkovací koncepce města Jihlavy očima politika, občana a úřadu
Počet aut v Jihlavě neustále roste. Každý rok je v Jihlavě nově zaregistrováno téměř 700 nových osobních aut. Na každých 1000 obyvatel je v Jihlavě už 515 osobních aut (31. 12. 2023), před deseti lety to přitom bylo o pětinu méně. Pro parkoviště ve veřejném prostoru byla zavedena pravidla, upřednostněni byli místní obyvatelé a podnikatelé. Zaparkovat ve městě mohou i ostatní, tedy návštěvníci. Byl vytvořen parkovací systém, který má vazby od portálu občana přes parkovací automaty/aplikace, ekonomický SW, spisovou službu, městskou polici až po přestupkové řízení.
V současné době se nacházíme v době 4. průmyslové revoluce a digitalizace je její nedílnou součástí. Stejně jako všechny oblasti hospodářství prodělávají přeměnu z „analogového“ do digitálního řízení, tak i řízení správy budov, areálů a pozemků je potřeba do tohoto procesu zařadit a zajistit funkčnost s ostatními procesy hospodářství. Tzv. Facility management (FM) je multioborová disciplína, která se zabývá řízením podpůrných činností firmy s cílem zlepšit kvalitu a produktivitu. Správná implementace a používání je klíčové pro úspěšné nasazení při digitalizaci správy budov. Mělo by obsahovat všechny důležité prvky např.: revize, BIM, nájmy, sensorika IoT (spotřeby, teploty, světla, dveře aj.) atd. Příspěvek ukáže, jak postupovat při implementaci, jaké jsou hlavní úskalí zejména při zajištění kompatibility a funkčnosti spolupráce s ostatními systémy. Data je poté možné použít pro generování reportů o stavu budovy (např. ESG report) pomocí umělé inteligence.
Pasportizace potenciálu cestovního ruchu v Královéhradeckém kraji – pilotní projekt pro Broumovsko
Lukáš Zemánek, Tomáš Merta, Centrum investic, rozvoje a inovací, 15'
První část Mapování potenciálu cestovního ruchu v Královéhradeckém kraji a jeho vyhodnocení se v r. 2023 zaměřila na SO ORP Broumov. Důvodem byla jeho velká pestrost z hlediska mapovaných prvků, ale i vymezení Broumovska jako hospodářsky a sociálně ohroženého území z národní úrovně, kde cestovní ruch hraje důležitou roli v ekonomice periferně vnímaného Broumovska. Výsledky pasportizace zde mohou být prakticky využity mj. pro řešení lokálního overturismu (vč. přeshraničního), problematické dopravní dostupnosti, podvybavenosti obslužné infrastruktury atd. Do rozsáhlé databázové struktury byla provedena pasportizace všech prvků turistického potenciálu, který byl rozčleněn do tří hlavních skupin. Celkově tak bylo zmapováno téměř 3200 prvků a 112 000 jejich atributů! Výstupy pasportizace byly promítnuty i do souběžně vytvořené mapové aplikace. Takto podrobně pojatá pasportizace turistického potenciálu je v rámci ČR unikátní, a snad i proto podnítila zájem odborné i laické veřejnosti.
EDIH NEB: podpora digitalizace, konkurenceschopnosti a inovací
Josef Lochman, Centrum investic, rozvoje a inovací, 10'
V roce 2023 se Královéhradecký kraj, společně s Libereckým, zapojily do celoevropské sítě EDIH. Během tříletého období mají společně vybudovat virtuální HUB, který zajistí přenos digitálního know-how zavádění nových technologií do malých, středních firem a veřejné správy. Cílem příspěvku je představit činnost EDIH NEB, a to včetně všech služeb, a dále uvést několik příkladů dobré praxe, jak je možné zvýšit efektivitu podniku či veřejné instituce prostřednictvím digitalizačních řešení.
Diskuse
Eliščin sál
9.00–10.00
AI ve službách veřejné správy I
Výzkumná aplikace Mapa dat s AI ke katalogu otevřených dat
Pavel Bulíček, Radmila Velnerová, Krajský úřad Královéhradeckého kraje; Tomáš Kubišta, Jakub Doležal, Jakub Kyzr, Univerzita Hradec Králové, 10'
Výzkumná aplikace Mapa dat s AI je aplikací ke zjednodušení práce s datovými sadami otevřených dat Královéhradeckého kraje. Byla vyvinuta ve spolupráci s Univerzitou Hradec Králové. Umožňuje práci s více datovými sadami najednou a jejich zobrazení, možnost úprav před stažením. Největší inovací je implementace umělé inteligence (AI), která vybírá datové sady na míru po předchozí textové konverzaci s uživatelem o jeho požadavcích. Je rovněž schopna plnohodnotné konverzace ohledně datových sad. AI je ošetřena bariérou, bránící odpovídání na nerelevantní otázky. Součástí aplikace je zobrazovací mapa datových sad. Podkladová mapa umožňuje jakékoliv úpravy, nabízí denní a noční cyklus a zobrazení ve 3D. Při vizualizaci více sad na jedné mapě má každá unikátní zbarvení. Aplikace byla oceněna odbornou veřejností jako IT projekt roku 2023.
Využití AI na městech a obcích
Radka Vladyková, Svaz měst a obcí ČR, 5'
Datově řízená univerzita
Jakub Holubec, dolphin consulting a.s.; Univerzita Pardubice; Dominik Mathauser, MICROSOFT s.r.o., 15'
Implementace datového skladu v cloudu, integrace dat z interních i externích zdrojů a příprava reportů a dashboardů pro podporu manažerského rozhodování. Zapojení data science pro analýzu studijní neúspěšnosti, sentimentu a dalších oblastí.
Service Desk a využití AI při řešení požadavků
Lubomír Karas, ALVAO s.r.o.; Michal Hrotík, Ovanet a.s.; Vladimír Vašíček, MICROSOFT s.r.o., 15'
V kontextu zvýšení uživatelské přívětivosti na Portálu živnostenského podnikání plánuje Ministerstvo průmyslu a obchodu implementovat prvky umělé inteligence, které budou napomáhat při vyhledávání požadovaných informací v rámci poskytovaných služeb na portálu a provedou uživatele portálu rozsáhlou problematikou živnostenského podnikaní. Hlavním cílem tohoto projektu je poskytnutí relevantních informací v krátkém časovém úseku, namísto zdlouhavého pročítání obsáhlých textových pasáží právního charakteru, snížení administrativní zátěže na straně státu a vytvoření vhodného uživatelského rozhraní, které bude značně přívětivější i k handicapovaným osobám, neboť bude umožňovat hlasové vyhledávání informací a získávání odpovědí na konkrétní dotazy, včetně možností nastavení jazykové mutace dle preference uživatele z jiného členského státu EU.
12.30–15.00
AI ve službách veřejné správy II
Jak AI pomáhá veřejné správě – diskusní blok
Ivan Bartoš, Vláda ČR; Karel Trpkoš, Ministerstvo práce a sociálních věcí; Petr Vokáč, Ministerstvo vnitra; Branislav Samek, Policie ČR; Václav Koudele, ICT Unie z.s.; Petr Šnajdárek, Generální štáb Armády ČR, 60'
Panelová diskuze o přínosech a příležitostech využívání umělé inteligence veřejnou správou. Praktické příklady a inspirace, jak začíst s AI, k čemu využívat a co od ní očekávat.
Vize využití AI v systémech veřejné správy
Jana Šedivá, GORDIC spol. s r.o.; Petr Vokáč, Ministerstvo vnitra; Václav Koudele, MICROSOFT s.r.o., 15'
Prezentace je určena všem, kdo se zajímají o budoucnost informačních technologií a chtějí poznat, jak může umělá inteligence přispět k efektivnější a inovativnější veřejné správě. Připojte se k nám, abyste se dozvěděli více o tom, jaké scénáře použití umělé inteligence pro vás společnost GORDIC chystá a na co se tak můžete těšit. Zvláštní část prezentace bude věnována ukázce připravovaného projektu pro Ministerstvo vnitra, kde díky využití umělé inteligence řešíme společně se zákazníkem specifické procesy spojené se systémem spisové služby. Tento připravovaný projekt vám poodhalí, jak konkrétně bude AI pomáhat třídit dokumenty, odpovídat na dotazy nebo řešit další procesy nejen automatizovaným, ale hlavně inteligentním způsobem.
AI připravuje podklady pro správní rozhodování
Slávka Šikurová, PREDU s.r.o.; Petr Vokáč, Ministerstvo vnitra; Jindřich Pospíšil, MICROSOFT s.r.o., 15'
Vedení IT MPSV nastartovalo před dvěma lety hlubokou digitální transformaci. Klienti mají k dispozici komfortní samoobslužnou zónu dostupnou online 24×7, papírový spis je nahrazován digitálním, je aplikováno procesní řízení úřadů práce a měření, s předzpracováním žádostí pomáhá několik centralizovaných pracovišť backoffice. Díky tomu všemu prudce roste efektivita fungování resortu, úřady se dokáží vypořádat s řádovým nárůstem počtu žádostí, které jsou zpracovány v zákonných lhůtách, s nižšími náklady a výrazně vyšším komfortem pro žadatele i úředníky. Na přednášce se dozvíte, jak umělá inteligence pomáhá s automatickým vyhodnocením obrazových příloh vložených elektronicky uživateli (žadateli). Zrychluje tak vyřízení žádosti a ulehčuje práci úředníkům, kteří se mohou o to více věnovat činnostem s vyšší „přidanou hodnotou“.
AI v prostředí Státního cloudu
Jiří Krula, Státní pokladna Centrum sdílených služeb, s.p.; Zbyszek Lugsch, SOITRON s.r.o.; Václav Koudele, MICROSOFT s.r.o., 15'
Obsahem prezentace je představení možností optimalizace katalogu služeb a životních událostí, jako základních prvků navigačního rámce, s využitím nástrojů umělé inteligence. Navigační rámec je soubor metodik, technik a nástrojů, jejichž hlavním účelem a smyslem je účinná, rychlá a relevantní navigace občana ke konkrétním službám veřejné správy, které mu umožní řešení jeho životní události. Cílem této optimalizace je tedy podstatně zlepšit interakci občanů s digitálními službami, což by vedlo k přelomovému zlepšení efektivity a uživatelské přívětivosti ve veřejné správě.
Isaac – Efektivní monitoring mediálního prostředí s využitím AI technologií
Kateřina Semrádová, Nemocnice Pardubického kraje; Jana Baráková, Michal Hroneš, NEWTON Media, a.s.; Michal Kolb, MICROSOFT s.r.o., 15'
Reálná ukázka z prostředí Nemocnic Pardubického kraje, jak optimalizovat komunikační strategi a rychle reagovat na veřejné vnímání a zpravodajské události. Praktické využití pokročilých analytických nástrojů a výhody jejich zapojení do strategického rozhodování založeného na základě analýzy dat nejen ve zdravotnictví a ve státní správě.
Prvky umělé inteligence se prolínají hned v několika řešeních Axians, které Vám dokážeme nabídnout v rámci našich služeb systémového integrátora. Pohybujeme se tak například v oblasti aplikací, síťové infrastruktury, kybernetické bezpečnosti. Nejprve tedy nahlédneme pod pokličku spisové služby nové generace, která využívá AI k automatické anonymizaci. Díky této funkci spisová služba zajistí efektivní a bezpečné řešení pro ochranu citlivých dat. Dále se podíváme na to, jak optimalizovat výkon a efektivitu sítí ve státní správě, zlepšit jejich správu a využít potenciálu digitální transformace na maximum. Přednášku uzavřeme využitím AI v oblasti kybernetické bezpečnosti, kde specialistům umožňuje efektivní 24:7 kontrolu sítí a infrastruktury a představuje účinný nástroj pro identifikaci a reakci na kybernetické hrozby v reálném čase.
Diskuse
17.00–18.30
Setkání Komise pro digitalizaci a elektronizaci Svazu měst a obcí ČR a Komise Rady Asociace krajů ČR pro informatiku s členy Parlamentu ČR (uzavřené jednání)
uvádí Jaroslav Střelák, Komise pro digitalizaci a elektronizaci Svazu měst a obcí ČR
Jednací sál
12.30–13.25
Současnost a budoucnost eGovernment cloudu
eGovernment Cloud
Helena Ulrychová, Digitální a informační agentura, 15'
V rámci digitalizace státní správy stále více orgánů veřejné správy využívá pro zajištění chodu svých agend cloudové služby. To s sebou nese určitá rizika a výzvy, na které cílí regulace ve svých požadavcích na zajištění kybernetické bezpečnosti při využívání služeb cloud computingu veřejnou správou. Obsahem tohoto příspěvku bude přehled současné podoby této regulace sestávající primárně z třech tzv. cloudových vyhlášek a výkladové posuny Úřadu v této oblasti za poslední dobu.
Vybudování státního cloudu
Pavlína Havelková, Arnošt Sarvaš, Státní pokladna Centrum sdílených služeb, s.p., 15'
Umístění dat a aplikací do cloudového prostředí je pro státní instituce již nutností. Představíme vám, co obnáší vybudování bezpečného státního multi-cloudu z pohledu provozovatele a vysvětlíme, jaké jsou tři pilíře poskytování multi-cloudu.
Diskuse
13.40–14.40
Cloud pro veřejnou správu (diskusní blok)
My do toho cloudu prostě nemůžeme!
Ivana Karhanová, Vít Šklebený, Luboš Kulič, Adastra, s.r.o.; Jiří Ptáček, ČEZ Distribuce a.s.; Peter Rizvi, Cloudera, 60'
Stejně tam jednou skončíte, vy to víte, my to víme. Otázkou je, za jak dlouho a za kolik.
Připojte se na panelovou diskusi, ve které si ukážeme, jak s datovými platformami, cloudovými řešeními a ochranou dat pracují úřady v jiných zemích. Dozvíte se, co můžeme dělat už nyní a jak svá data postupně připravovat na budoucnost. Ano, víme, že to je o legislativě a o lidech. Nevyhnutelně tam směřujeme, i když nám politici budou házet klacky pod nohy. Slova jako datová platforma, on-prem, hybrid a cloud státní správa skloňuje už nyní. Tak si pojďme ukázat, kudy vede cesta.
14.45–15.55
Nové technologie a přístupy v IT pro veřejnou správu
Datový sklad Královéhradeckého kraje a jeho využití
Zbyněk Hála, Radmila Velnerová, Krajský úřad Královéhradeckého kraje, 10'
Rozšíření Datového skladu KHK přineslo několik významných benefitů. Export Hlavní účetní knihy z IS GINIS za KÚ KHK i všechny příspěvkové organizace kraje (130). Export důležitých číselníků z IS GINIS – akce, organizace. Export dalších číselníků potřebných pro zpracování dat – obce, počty obyvatel v obcích, položky a paragrafy rozpočtové skladby aj. Export vybraných dat z IS Státní pokladny – ekonomické údaje krajů ČR. Export dat o dotacích KHK z IS PROFIS. To vše umožňuje vytvářet nepřeberné množství výstupů pro pracovníky KÚ KHK, jak i z dat KÚ KHK, tak i z dat příspěvkových organizací kraje.
Low-code: Cesta k rychlé a efektivní digitalizaci státní správy po vzoru dalších států v EU
Miroslav Pščolka, Jan Brotánek, Creatity s.r.o., 15'
Low-code technologie otevírají novou éru digitální transformace státní správy. Díky nízkým nákladům a rychlému vývoji projektů již řada evropských zemí zefektivnila klíčové oblasti e-governmentu. Na přednášce ukážeme nejen přínosy low-code, ale i praktické případové studie, jak tato revoluční technologie usnadňuje vývoj občanských služeb, přibližuje digitalizaci široké veřejnosti nebo přinesla státním institucím větší efektivitu a flexibilitu.
Objevte výhody spojení VMware a Broadcom
Petr Dostálek, Data Protection Delivery Center, s.r.o., 10'
Spojení společností VMware a Broadcom slibuje značné výhody pro podnikové zákazníky, kteří hledají větší volnost a flexibilitu při řešení složitých výzev IT infrastruktury. Dokořán se otevírají dveře virtualizačním technologiím pro podporu hybridních datových center s transparentním využitím světů vlastních on-premise serveroven a cloudů. Zákazník má snazší přístup k novým možnostem v oblasti služeb modernizace a optimalizace cloudových a edge prostředí, včetně VMware Tanzu pro urychlení nasazení aplikací, služeb Application Networking a pokročilých bezpečnostních služeb a VMware Software-Defined Edge pro telekomunikační a podnikové řešení sítí. Změny způsobené akvizicí mohou také pozitivně ovlivnit interoperabilitu VMware s hardwarovými komponentami. VMware by Broadcom přináší nové příležitosti pro inovace a růst, ale také vyžaduje pozornost k možným výzvám, které mohou vzniknout v důsledku těchto změn. Pojďme si zrekapitulovat změny a najít příležitosti spojené s touto akvizicí.
Národní sportovní agentura provozuje GINIS v cloudu Azure
Ladislav Mazač, GORDIC spol. s r.o.; Milan Labašta, Národní sportovní agentura, 15'
I robustní informační systém velké organizace může běžet pohodlně ve webovém rozhraní a v cloudu. Důkazem je plynulý převod ekonomických a mzdových agend Národní sportovní agentury do cloudu Azure od společnosti Microsoft. V rámci přechodu došlo k přenosu databáze, úložiště elektronických souborů, webových klientů i dalších modulů provozovaných vzdáleně prostřednictvím Microsoft Remote Desktop. Tento převod dokázal, že akci takového rozsahu lze provést s minimálním narušením provozu a maximálním zabezpečením dat. Více o tom pohovoří ve své prezentaci zástupce Národní sportovní agentury spolu se zástupcem firmy Gordic.
Klíčová role datového trezoru v koncepci zabezpečení informací
Petr Klabeneš, Data Protection Delivery Center, s.r.o., 10'
Datový trezor je klíčovým prvkem bezpečnostní koncepce společnosti, protože izoluje záložní data, analyzuje jejich zdraví a garantuje jejich nepřepsatelnost. Jeho schopnost bezpečně obnovit ze zálohy do produkčního prostředí, zatímco minimalizuje riziko sebe-infekce, je zásadní pro ochranu citlivých informací a pro ochranu před rizikem fatálního kolapsu ve schopnosti provozovat IT služby. Bezpečné a spolehlivé operace datového trezoru přispívají k celkovému zajištění ochrany proti potenciálním hrozbám ztráty dat. Tímto způsobem datový trezor spoluvytváří pevný základ pro bezpečnostní strategii firmy a umožňuje efektivní řízení rizik spojených se zálohováním a obnovou dat. V přednášce se objeví i některá konkrétní řešení předních výrobců na trhu.
Představení low-code platformy Mendix a její klíčové role v urychlování digitalizace veřejné správy ve všech oblastech. Mendix, který vznikl v roce 2005 v Nizozemsku jako jedna z prvních low-code platforem, nyní stojí v čele tohoto segmentu trhu. V roce 2018 byl Mendix akvizován společností Siemens AG. Již nyní je Mendix hojně využíván ve veřejné správě v zahraničí, včetně destinací jako jsou Dubai, Nizozemsko, Anglie a USA. Tato platforma umožňuje plnohodnotný vývoj cloudových softwarových řešení na míru a přináší značné vylepšení procesů a efektivity, což je klíčové pro modernizaci veřejné správy a posílení interakce s občany.
16.00–17.30
Kybernetická bezpečnost ve veřejné správě – Diskusní blok
Kybernetická bezpečnost ve veřejné správě – Diskusní blok
Radim Pacl, Tibor Tvardzik, Palo Alto Networks; Michal Zedníček, ALEF Distribution CZ, s.r.o.; Adam Kučínský, Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost; Antonín Hlavinka, Fakultní nemocnice Olomouc; Dominik Marek, Krajský úřad Kraje Vysočina; Jaroslav Ivančo, Najvyšší kontrolný úrad SR; Róbert Kováč, Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR, 90'
Nová veřejná databáze léčivých přípravků a potravin pro zvláštní lékařské účely (PZLÚ) vznikla na základě vnitřní iniciativy SÚKL, a to z důvodu vyslyšet přání a požadavky z terénu na modernější, přehlednější a funkčnější databázi. Nová databáze byla spuštěna v dubnu 2023. Jednalo se tedy o projekt, který nebyl hnán legislativními potřebami, ale snahou zpřístupnit přehledně informace o léčivých přípravcích zejména laické veřejnosti, ale také zdravotnických profesionálů. Přínosy této nové databáze je snadnější vyhledávání léčivých přípravků, včetně kombinace léčivých látek, přehledné zobrazení všech důležitých informací na jednom místě (včetně informačních dopisů k léčivým přípravkům a edukačním materiálům), přehledná grafická zobrazení dostupnosti jednotlivých forem léčivých přípravků. Nově jsou v databázi zveřejňovány i informace o zrušených registracích léčivých přípravků nebo zobrazení tzv. právních základů žádosti o registraci léčiv.
12.30–14.40
Elektronizace zdravotnictví II
eRecept – 6 let provozu a nové výzvy
Renata Golasíková, Státní ústav pro kontrolu léčiv, 15'
Prezentace obsahuje nejdůležitější milníky a nové funkcionality eReceptu za posledních 6 let a informace o novinkách, které jsou v plánu v nejbližší době.
VITAKARTA flexí
Eva Švecová, Oborová zdravotní pojišťovna zaměstnanců bank, pojišťoven a stavebnictví; Daniel Wolf, STYRAX, a.s., 30'
VITAKARTA patří k tomu nejlepšímu, co OZP pro klienty nabízí. VITAKARTA není pouze online pobočkou, přináší pohodlné čerpání benefitů a obsahuje řadu užitečných medicínských funkcí: vyhodnocuje EKG záznamy z chytrých hodinek, hlídá nevhodné lékové interakce, identifikuje chronické stavy, umožňuje kontrolovat vykázanou péči a odměňovat její kvalitu. Zcela novou unikátní funkcí je zobrazení laboratorních výsledků a výpis regulačních poplatků a doplatků. VITAKARTA drží krok s technologiemi pracujícími na principu umělé inteligence, které využívá pro komunikaci a navigaci klienta. Specialitou je VITAKARTA pro mládež, jako NextGen aplikace pro zdravotní pojištění.
Interoperabilita ve zdravotnictví – zkušenosti se zaváděním standardů u nás a v zahraničí
Tvorba centrálních a regionálních služeb eHealth v rámci interoperabilních systémů vyžaduje definici komunikačních standardů. Tento proces musíme nyní již řešit v kontextu evropského prostředí, a přitom zajistit hladký přechod z národních na mezinárodní standardy. Proces vyžaduje nejen správnou volbu standardu(ů), ale i dodržení již osvědčených postupů. V neposlední řadě komplexnost problému vyžaduje komunikaci široké odborné veřejnosti a akceptaci standardů jednotlivými výrobci IS pro zdravotnictví v ČR. Cestou může být ohlédnutí po okolních zemích a poučení se z jejich chyb a úspěchů.
Integrovaný centrální informační systém Oborové zdravotní pojišťovny (ICIS) byl spuštěn na podzim roku 2022. Projekt jeho implementace byl na poměry zdravotních pojišťoven v ČR unikátní hned z několika hledisek – způsobem návrhu a vývoje od procesní analýzy přes prototypování až k implementaci, způsobem migrace dat a v neposlední řadě metodou nasazení tzv. „velkým třeskem“. ICIS je na poměry českého zdravotního pojištění výjimečný zejména svou architekturou, protože se jedná o skutečně integrovaný systém, kdy se v online režimu provádí automatizované operace, které by jinak byly řešeny ručně nebo zpracovávány dávkově v různých systémech. Systém tak v každém okamžiku poskytuje informaci o stavu veškerých agend pojišťovny. Spolu s klientským portálem a mobilní aplikací VITAKARTA umožňuje ICIS automatizovanou obsluhu klientů a smluvních partnerů pojišťovny v režimu 24×7.
Elektronizace zdravotnictví z pohledu pacientských organizací
Edita Müllerová, Národní asociace pacientských organizací, 10'
Anotace
Integrovaný centrální informační systém Oborové zdravotní pojišťovny (ICIS) byl spuštěn na podzim roku 2022. Projekt jeho implementace byl na poměry zdravotních pojišťoven v ČR unikátní hned z několika hledisek – způsobem návrhu a vývoje od procesní analýzy přes prototypování až k implementaci, způsobem migrace dat a v neposlední řadě metodou nasazení tzv. „velkým třeskem“. ICIS je na poměry českého zdravotního pojištění výjimečný zejména svou architekturou, protože se jedná o skutečně integrovaný systém, kdy se v online režimu provádí automatizované operace, které by jinak byly řešeny ručně nebo zpracovávány dávkově v různých systémech. Systém tak v každém okamžiku poskytuje informaci o stavu veškerých agend pojišťovny. Spolu s klientským portálem a mobilní aplikací VITAKARTA umožňuje ICIS automatizovanou obsluhu klientů a smluvních partnerů pojišťovny v režimu 24×7.
Sdružení CESNET poskytuje pokročilé informační a komunikační služby pro vědu, výzkum a vzdělávání v České republice. Sdružení provozuje a rozvíjí akademickou počítačovou síť, zajišťuje bezpečný způsob přihlašování k portfoliu svých služeb, nabízí prostředí pro náročné výpočty, poskytuje prostor datových úložišť a zabezpečuje komunikační nástroje pro jednotlivce a týmy.
Po útocích na zdravotnická zařízení v roce 2019 a 2020 se sdružení CESNET aktivně zapojilo do aktivit, které mají pomoci s ochranou těchto zařízení před kybernetickými útoky. Krom ryze technických opatření a služeb představí přednáška i organizační a další opatření, která mohou pomoci s ochranou zdravotnických zařízení.
Proč stále v oblasti digitalizace zdravotnictví „pokulháváme“ za ostatními, jaké oblasti v rámci IT jsou v lepší a jaké v horší kondici (např. bezpečnost proti dostupnosti dat), jak pomáhá legislativa, jak pomáhá ministerstvo, situace v nemocnicích z pohledu digitalizace, chceme se zapojit do IS v rámci EU s tím co máme?
Moderní informační systém zdravotní pojišťovny – Výdajová část
Integrovaný centrální informační systém Oborové zdravotní pojišťovny (ICIS) byl spuštěn na podzim roku 2022. Projekt jeho implementace byl na poměry zdravotních pojišťoven v ČR unikátní hned z několika hledisek – způsobem návrhu a vývoje od procesní analýzy přes prototypování až k implementaci, způsobem migrace dat a v neposlední řadě metodou nasazení tzv. „velkým třeskem“. ICIS je na poměry českého zdravotního pojištění výjimečný zejména svou architekturou, protože se jedná o skutečně integrovaný systém, kdy se v online režimu provádí automatizované operace, které by jinak byly řešeny ručně nebo zpracovávány dávkově v různých systémech. Systém tak v každém okamžiku poskytuje informaci o stavu veškerých agend pojišťovny. Spolu s klientským portálem a mobilní aplikací VITAKARTA umožňuje ICIS automatizovanou obsluhu klientů a smluvních partnerů pojišťovny v režimu 24×7.
Diskuse
14.55–15.55
Portálová řešení pro veřejnost i veřejnou správu I
Metody pro zlepšení uživatelského rozhraní digitálních služeb veřejné správy
Jan Jarolímek, Jan Masner, Česká zemědělská univerzita v Praze, 10'
Cílem příspěvku je prezentovat potenciál nástrojů a metod UX/UI pro zkvalitnění poskytovaných digitálních služeb veřejné správy. V příspěvku jsou identifikovány nejčastější chyby a prohřešky při tvorbě uživatelského rozhraní a možnosti řešení.
Žádost o důchod online
František Boháček, Kryštof Zrcek, Česká správa sociálního zabezpečení, 15'
ČSSZ umožňuje podat žádost o důchod zcela online v prostředí ePortálu ČSSZ, při zachování standardů elektronické identifikace. Podání žádosti o důchod je poměrně složitý proces, při kterém doposud hrála nezastupitelnou roli osobní obsluha klientů na přepážce. Aby byl tento komfort v maximální možné míře zachován v online prostředí, připravila ČSSZ formu komplexní elektronické služby, která žadatele celým procesem podání žádosti o důchod provází. Klientovi je svěřena odpovědnost za validaci předvyplněných dat o jeho dobách pojištění, náhradních či vyloučených dobách vedených v evidenci ČSSZ a je mu umožněno označit doby, které požaduje došetřit či doby, k nimž připojuje chybějící doklady. U žádosti o starobní důchod zobrazí navíc služba jeho odhadovanou výši. Komfort v podobě osobní obsluhy je zajištěn možností sjednat si online schůzku s pracovníkem OSSZ. Služba poskytuje potvrzení o přijetí žádosti, informaci o stavu řízení a umožní zobrazit i samotné rozhodnutí o přiznání důchodu.
Portál AMS – kde jsme a kam směřujeme
Matouš Fišer, Státní zemědělský intervenční fond; Tomáš Butor, Asseco Central Europe, a.s., 15'
Státní zemědělský intervenční fond od roku 2023, v rámci zapojení do evropského programu Area Monitoring System, zavedl monitoring zemědělských ploch pomocí družicového systému a vyhodnocení snímků získaných z družic Sentinel 1 a 2. Uvedený systém umožňuje vyhodnocovat, zda na pozemku proběhly požadované zemědělské aktivity a byly tak splněny podmínky pro poskytnutí dotací. Od 1.4. byl spuštěn nový portál pro uživatele z řad odborné zemědělské veřejnosti, který umožňuje ověřovat způsobilost podaných žádostí o dotace pro jednotlivá opatření v rámci jednotné žádosti.
Portál ČÚZK
Pavel Doubek, Český úřad zeměměřický a katastrální, 10'
Představení nové verze portálu, který slouží uživatelům jako pomůcka při porovnávání kvality telekomunikačních služeb v České republice.
16.00–16.50
Portálová řešení pro veřejnost i veřejnou správu II
Portál podnikatele
Pavel Vinkler, Ministerstvo průmyslu a obchodu, 15'
Anotace
Cílem projektu Portál podnikatele je soustředit elektronické služby veřejné správy vůči podnikatelům na jednom místě s důrazem na zlepšení podnikatelského prostředí především pro živnostníky a malé firmy.
Portál dopravy – jedno místo pro všechny digitální služby v agendách dopravy
Ladislav Němec, Karel Váchal, Ministerstvo dopravy, 15'
Jedno místo pro všechny digitální služby v agendách dopravy – za tímto účelem byl v prosinci 2022 spuštěn Portál dopravy. Díky němu občané ušetří nejen čas, který by museli strávit na úřadě, ale také peníze, kdy většina digitálních služeb je zdarma, popř. se slevou na správním poplatku. Na Portálu dopravy si lze jednoduše, na pár kliků a z pohodlí domova vyřídit služby spojené s agendou řidičů, vozidel, plavidel, letectví i drah.
Digitalizace – naplnění všech principů, podmínek a jejich identifikace
Digitalizace služeb v oblasti dopravy započala již více než 5 let zpět. V roce 2022 vznikl Portál dopravy, který se každou chvíli rozšířen o další zajímavé služby. Pro „správnou“ digitalizaci je však nutné zaměřit se na několik základních principů/podmínek, díky kterým opravdu může digitalizace pomoci nejen občanům, ale i úřadům.
Jednotný personální a mzdový systém pro organizace korporace Moravskoslezský kraj
Gabriela Vysocká, Krajský úřad Moravskoslezského kraje, 10'
Moravskoslezský kraj realizuje nejrozsáhlejší a nejsložitější projekt v éře korporace Moravskoslezský kraj. Nasazuje komplexní řešení pro oblast HR, což je krokem vpřed směrem k modernímu a efektivnímu řízení lidských zdrojů. Ačkoli změna je velmi obtížná, přináší s sebou mnoho výhod pro organizace i zřizovatele. Jaké?
Kraj přebírá starost o IS pro vedení personalistiky a mezd.
Kraj dává organizacím moderní nástroj pro vedení PaM včetně Personálního portálu.
Kraj poskytuje podporu uživatelům systému.
Kraj organizuje školení, nastavuje jednotnou metodiku.
Kraj podporuje rozvoj systému.
Kraj zajišťuje bezpečnost dat a přístupu k nim.
Projekt probíhá ve 12 etapách a zapojeno je celkem 210 PO a krajský úřad. Termín ukončení projektu je stanoven na říjen 2026.
Diskuse
Visegrádský salonek
16.15–17.45
Setkání tajemníků městských a obecních úřadů (uzavřené jednání)
uvádí Jan Holický, Sdružení tajemníků městských a obecních úřadů, z. s.
Expozice Triada
9.20–9.30
Co se děje v IS Munis?
Tomáš Vlasák, TRIADA, spol. s r.o.
Anotace
Představení novinek v informačním systému Munis pro města, obce a jimi zřizované organizace, které se zaměří na témata, jež byla stěžejní za období od poslední konference ISSS, jako například rozvoj automatizace a digitalizace v ekonomických modulech.
13.20–13.30
IS Munis v cloudu
Pavel Češka, TRIADA, spol. s r.o.
Anotace
Přednáška se zaměří na představení případů, v nichž jsou cloudová řešení vhodná a výhodná. Zároveň budou představeny možnosti provozu IS Munis v cloudu pro různé typy organizací.
14.20–14.30
Atestace spisových služeb a její aspekty
Tomáš Lechner, TRIADA, spol. s r.o.
Anotace
O atestacích elektronických systémů spisových služeb se již mluví nějakou dobu, a přesto zůstávají stále otevřeným tématem. Ukazuje to mimo jiné na komplexnost této problematiky, kterou se pokusí přednáška představit.
15.20–15.30
Automatická XML vrstva v PDF dokumentech
Tomáš Lechner, TRIADA, spol. s r.o.
Anotace
Využití strukturovaných dat v dokumentech není jistě žádnou technologickou novinkou, avšak jejich plošné zavedení do dokumentů vytvářených veřejnou správou má mnoho aspektů. Alespoň o některých z nich bude pojednáno v této přednášce.
16.20–16.30
Evidence smluv a její vazby
Tomáš Vlasák, TRIADA, spol. s r.o.
Anotace
Evidence smluv představuje účinný nástroj přinášející přehled a pořádek. Aby přínosy této evidence byly ještě větší, je vhodné využití vazeb na různé moduly komplexního informačního systému Munis.
Aldis
19.30–0.00
Večerní společenský program
Velký sál – Zahájení večera, slavnostní vyhlášení výsledků soutěží Zlatý erb
Velký sál – Vystoupení iluzionisty Richarda Nedvěda
Velký sál – Vystoupení hudební skupiny Puzzle Jazz
Malý sál – Vystoupení hudební skupiny The ROCKSET – World ROXETTE Tribute Band
Malý sál – Vystoupení taneční skupiny T-BASS
Malý sál – Pokračování vystoupení hudební skupiny The ROCKSET – World ROXETTE Tribute Band
úterý, 14. května
Velký sál
9.15–10.30
Kybernetická bezpečnost veřejnoprávních korporací I
Služby NÚKIB
Tomáš Krejčí, Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost, 20'
NÚKIB není jen regulátor. Co poskytuje za služby subjektům spadajících pod zákon o kybernetické bezpečnosti se dozvíte od náměstka ředitele, který řídí sekci národní centrum kybernetické bezpečnosti Tomáše Krejčího. Budeme probírat jak služby technického charakteru, tak osvětové a vzdělávací.
Zajištění komplexních služeb kybernetické bezpečnosti
Uvažujete, že si do své organizace přizvete externího partnera pro dodání komplexních řešení v oblasti kybernetické bezpečnosti? V naší přednášce vás provedeme všemi úskalími. Dozvíte se, co je pro takovou spolupráci zapotřebí, abyste se vyhnuli zbytečným nesrovnalostem a nespokojenostem, i nač se zaměřit, abyste ze spolupráce měli prospěch, neomezovala vaši organizaci a nebyla jen povinně trpěnou položkou v rozpočtu.
(ne)Veselé historky z bezpečnostního testování
Michal Zedníček, ALEF Distribution CZ, s.r.o., 15'
Tato přednáška představuje WEDOS Global Protection, pokročilou službu v oblasti kybernetické bezpečnosti od české společnosti WEDOS Internet a.s. Od svého založení v roce 2009 se WEDOS vyprofiloval z poskytovatele webhostingu na lídra v ochraně proti kybernetickým útokům. Služba WEDOS Global Protection využívá decentralizovanou infrastrukturu s BGP anycast technologií, zajišťující vysokou dostupnost, stabilitu a ochranu proti DDoS útokům. Díky rozsáhlé síti serverů po celém světě a pokročilým bezpečnostním technologiím poskytuje rychlou odezvu webových stránek a zvyšuje celosvětovou dostupnost a SEO hodnocení klientů. Přednáška zdůrazňuje důležitost přístupu „jeden za všechny, všichni za jednoho“ ve světě kybernetické bezpečnosti a ukazuje, jak WEDOS Global Protection přispívá k bezpečnějšímu internetovému prostředí pro firmy, jednotlivce a veřejnou správu po celém světě.
10.35–12.30
Kybernetická bezpečnost veřejnoprávních korporací II
Schopnost naprostého zotavení – nejúčinnější obrana proti kybernetickým hrozbám
Ať už realizujete jakékoli opatření s cílem zabránit nejrůznějším kybernetickým incidentům, riziko následků s negativním dopadem na organizaci nebude nikdy nulové. A právě proto je třeba učinit Vaši organizaci totálně odolnou se 100% jistotou zotavení v případě potřeby. Řešením je nejen datový trezor s garantovaně nepoškozenými daty, ale celá sada prověřených a funkčních nástrojů a postupů vedoucích k rychlé a efektivní obnově provozu. Již se nebavíme o pouze zálohování, ale o schopnosti naprostého zotavení. Bez kompromisů. Naší misí je pomoci k totální odolnosti i Vám.
NIS2 bez NIS2
Václav Lukavský, ATS – TELCOM PRAHA a.s.; Roman Václav, ISIT SOFTWARE CZ s.r.o., 30'
Termín implementace pravidel směrnice EP a Rady EU 2022/2555 – NIS2 se neodkladně blíží. Finišuje i zpracování příslušných právních předpisů ČR (zákon a prováděcí vyhlášky). V tomto kontextu je nutné si ujasnit vztah práva a technicko-administrativního zabezpečení informačních systémů nyní a v nejbližší budoucnosti. Firmy se musí připravovat, ale otázka zní, lze se připravit na NIS2 bez NIS2. Ano lze, i když to vypadá jako protimluv.
Analýza rizik (AR) je pro organizace klíčovým krokem při zavádění požadavků evropské směrnice NIS2. V režimu nižších i vyšších povinností pomáhá plnit legislativní povinnosti a současně prověří kybernetické hrozby, které mohou organizaci poškodit. AR současně identifikuje strategické oblasti, na které je třeba se zaměřit při implementaci požadavků směrnice. Jak vám s ní může moderní aplikace pomoci a co za vás žádná aplikace nevyřeší?
NIS, ZoKB a veřejná správa
Daniela Procházková, Adam Kučínský, Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost, 60'
MV připravuje nové informační systémy pro státní správu na úseku voleb a matrik. Elektronizace volebního procesu znamená, že od roku 2026 bude fungovat informační systém správy voleb obsahující seznam voličů, registr kandidátních listin, registr okrskových volebních komisí a nástroj pro sestavování elektronických petic. Vybudování centralizovaného matričního informačního systému eMatrika pak od roku 2027 umožní komunikaci občana s matričními úřady v elektronické podobě a postupně omezí místní příslušnost při poskytování matričních služeb. Projekt počítá se zavedením elektronických matričních dokladů a s možností požádat o vybrané matriční služby elektronicky prostřednictvím portálu eMatriky a Portálu občana, resp. Portálu veřejné správy, kde budou zveřejněny informace o souvisejících životních situacích.
Představení sekce informačních technologií Ministerstva vnitra
Dlouhodobé řízení informačních systémů veřejné správy je obsažena v zákoně č. 365/2000 Sb., o informačních systémech veřejné správy a navazující vyhlášce č. 360/2023 Sb., o dlouhodobém řízení informačních systémů veřejné správy. Vzhledem k nedávné změně povinných subjektů zákona a vydání nové vyhlášky je potřeba edukace a představení motivace, která vedle k těmto změnám. Povinnosti se vztahují jak na orgány státní správy, tak i samosprávné celky a nově i tzv. státní právnické osoby. V prezentaci se zaměříme i na atestaci dlouhodobého řízení informačních systémů veřejné správy a nový informační systém, který by měl ulehčit práci při plnění povinností ze zákona jak na straně povinných osob, tak na straně Digitální a informační agentury.
Využití umělé inteligence v platformě GINIS
Tereza Křížová, Michal Polák, GORDIC spol. s r.o., 15'
Představení role a fungování odboru Kompetenčních center v České republice, která byla zřízena v rámci DIA (Digitální a informační agentura). Tato centra jsou vytvořena jako klíčové instituce pro podporu digitalizace a digitální transformace ve veřejné správě v souladu se Zákonem o právu na digitální služby. Jejich hlavním cílem je poskytovat odbornou pomoc a sdílení znalostí nejen ostatním úřadům, ale i široké veřejnosti a podnikatelské sféře. Důraz je kladen na zvýšení úrovně digitalizace v ČR a na zlepšení koordinace a spolupráce mezi jednotlivými resorty při vytváření nových digitálních systémů a služeb. Odbor Kompetenčních center byl založen v lednu 2024.
ESG pro obce
Zita Kučerová, Tomáš Mejstřík, Centrum investic, rozvoje a inovací, 10'
Strategie vychází z metodiky ESG protokolu, který se již běžně používá pro hodnocení vlivu firem na životní prostředí, společnost a způsob jejího vedení. Je to metodika, která pomáhá vyjádřit udržitelnost obce, formulovat svou strategii a stanovit si cíle udržitelnosti. Aplikování strategie si klade za cíl v obcích Královéhradeckého kraje dosáhnout zejména přípravy obcí na povinnosti přicházející z evropské a národní úrovně a s tím spojené možnosti čerpání finančních nástrojů, a to i komerčních, adaptovat obce na nadcházející změny klimatu, zvýšit energetickou soběstačnost a zefektivnění provozu institucí řízených municipalitou, chránit životní prostředí a podnítit sociální rozvoj. Synergickým efektem může být dosažen náskok v kvalitě života v celém regionu, zlepšena reputace kraje a kvalita života obyvatelstva.
Diskuse
12.30–14.00
Co nového přináší eGovernment samosprávám? (diskusní blok)
V lednu letošního roku DIA spustila aplikaci eDoklady, která přináší zcela nový přístup v oblasti prokazování totožnosti nejen vůči veřejným orgánům, ale také vůči soukromoprávním subjektům. Aplikace eDoklady představuje alternativu k občanskému průkazu v podobě elektronické aplikace, kterou si mohou uživatelé jednoduše stáhnout do svého mobilního zařízení za použití identity občana. Příspěvek odpoví na otázky, co eDoklady přináší pro ověřovatele, jaké funkcionality DIA připravuje a představí aktuality a plánovaný rozvoj.
Revize nařízení eIDAS ustavující Evropskou digitální peněženku bylo schváleno v Evropském parlamentu a ve sdružení CZ.NIC se připravujeme na to co přinese. Pro jednoduchou inicializaci peněženky bude třeba prostředek s vysokou úrovní záruky, a proto MojeID nově podporuje klíče Yubikey. Mění se také podmínky pro vystavení kvalifikovaných certifikátů a MojeID je nově možné použít pro online vystavení certifikátu od Postsignum. Změn v MojeID je ale mnohem více.
Úřady pracují na poskytování elektronických služeb dle zákona o právu na digitální služby (ZoPDS). Typickým uživatelským přístupem je zde nějaký portál provozovaný úřadem s přihlášením prostřednictvím Národního bodu. Nicméně obecně je mnoho služeb veřejné správy potřeba čerpat v zastoupení ať už ze zákonných důvodů (rodiče nezletilých dětí, jednatelé právnických osob) nebo na základě plné moci. Mnoho portálů se již tuto situaci snaží řešit nyní, tato činnost však nebyla doposud koordinována. DIA inicializovala v roce 2023 změnu zákona 111/2009 Sb. o základních registrech s cílem doplnit do registru práv a povinností Registr zastupování. Tato iniciativa nejen umožní koordinaci řešení u všech portálů a tím i jednotný uživatelský zážitek, ale také umožní občanům využívat elektronické plné moci při jednání s úřady. Přednáška představí tento projekt včetně aktuálního legislativního stavu a plánu nasazení jednotlivých částí do produkce.
Elektronické zastupování v kontextu českého eGovernmentu
Jan Šteidl, Radek Baloun, Asseco Central Europe, a.s., 15'
Možnost být zastoupen či vystupovat v zastoupení za někoho jiného při elektronické komunikaci s veřejnou správou je dalším krokem ke zvýšení uživatelského komfortu. Možnost udělit (a využít) zmocnění čistě elektronicky přináší novela zákona o právu na digitální službu. Přednáška se věnuje praktickým dopadům do fungování úřadů různého typu. Přináší praktické příklady, co může tato nová digitální služba přinést do praxe veřejné správy.
Diskuse
11.15–11.50
Otevřená data a jak je efektivně a prakticky využít
Správa dat a jejich využívání pro lepší fungování veřejné správy
Radka Domanská, Digitální a informační agentura, 20'
Proč o data systematicky pečovat a co musí úřady dělat pro kvalitní správu dat? Úřady stejně jako jiné organizace nemohou bez dat efektivně vykonávat svoji činnost, poskytovat digitální služby ani se správně rozhodovat. Potřebná data však často nejsou dostupná a spolehlivá, což komplikuje mj. i naplňování zákona o právu na digitální služby. Zaměřme se na data a rozhýbejme digitalizaci i rozhodování založené na datech.
Využití otevřených dat Královéhradeckého kraje
Tomáš Slezák, Krajský úřad Královéhradeckého kraje; Tomáš Merta, Centrum investic, rozvoje a inovací, 15'
Nové datové sady otevřených dat, aplikace nad otevřenými daty, hackathony, prvky AI, směrnice upravující postup publikace a katalogizace otevřených dat, sdílení dobré praxe, setkání zástupců veřejné správy.
Diskuse
Jednací sál
9.30–11.00
Zlatý Erb 2024 – Představení oceněných projektů a poznatků získaných při hodnocení letošního ročníku soutěže
Informace o uplynulém ročníku soutěže Zlatý erb Představení zákulisí vzniku inovovaných kritérií soutěže Zlatý erb – zaměřeno na cílové skupiny „občan“, „podnikatel“ a „turista“, způsoby přihlašování, lokální portály občana, katalog služeb měst a obcí, kybernetická bezpečnost, sociální média a prémiová kritéria
Weby samospráv ve světě digitálních služeb Generální partner soutěže Zlatý erb v souhrnné přednášce poskytne přehled o tom jak využívá centrální služby eGovernmentu pro města a obce (např. NIA, eGovernment klíč, apod.), otevřená data – úřední deska a to vše na pozadí kybernetické bezpečnosti, které byl letošní ročník věnován)
Jak pracujeme s identitou občana v systému MUNIS Identita občana je prostředek jak nabízet občanovi informace o něm vedené v agendách informačního systému Munis. Jde zejména o místní poplatky a obdobné typy plateb, ale také o stav vyřizování podání ve spisové službě nebo zařazení do stálého seznamu voličů. Určitou stávající komplikací je v té souvislosti současná nemožnost vyjádřit pomocí identity občana vztah zastupování, což by se ale mělo zřejmě brzo změnit.
Jak DIA pomáhá městům a obcím s datovými schránkami a CzechPoint v návaznosti na Portál občana a spisové služby V přednášce bude představena pozice DIA ve vztahu k městům a obcím a co je nového v datových schránkách a CzechPoint. A to vše s dopady do spisových služeb – novinky roku 2024 (velkokapacitní datové zprávy, datové schránky pro autorizované techniky, inženýři, architekti, kteří pro města a obce vypracovávají digitální mapy inženýrských sítí, služba autorizované konverze dokumentů z listinné do elektronické podoby, apod.).
Tomáš Lechner, TRIADA, spol. s r.o.; Michal Dvořák, DATRON, a.s.
Anotace
Posluchači budou seznámeni s rozvojem možností napojení IS Munis na Portál občana dodávaný společnosti DATRON, a.s. Budou zmíněny jak technické aspekty řešení v podobě zapojení Datového skladu Munis, tak praktické aplikace jednotlivých služeb pro občany.
10.20–10.30
Využití kvalifikovaných služeb vytvářejících důvěru v IS Munis
Tomáš Lechner, TRIADA, spol. s r.o.; Jan Frk, Software602, a.s.
Anotace
Přednáška ukáže využití kvalifikovaných služeb vytvářejících důvěru poskytovaných společností Software602, a.s. v elektronické spisové službě Munis ERMS.
11.20–11.30
Spisová služba pro školy a další zřizované organizace
Tomáš Vlasák, TRIADA, spol. s r.o.
Anotace
Elektronická spisová služba Munis ERMS je opravu variabilní nástroj, který mohou využívat organizace různých typů. Její praktické nasazení na školách a dalších městy a obcemi zřizovaných organizacích představí tato prezentace.