ISSS -- Local and regional information society 24.--25. března 2003
Hradec Králové, Kongresové centrum Aldis

Společná česko-slovenská digitální parlamentní knihovna se stala vítězem soutěže Český zavináč

23. 3. 2003, 22.00

V předvečer zahájení šestého ročníku konference Internet ve státní správě a samosprávě (ISSS) v Hradci Králové byly vyhlášeny výsledky soutěže Český zavináč. Držitelem ocenění pro rok 2003 se stala "Společná česko-slovenská digitální parlamentní knihovna".

"Sdružení pro soutěž Český zavináč se letos rozhodlo udělit cenu tomuto projektu, a to za mimořádný počin v rozvoji informační společnosti v České republice i na Slovensku," říká RNDr. Tomáš Renčín, ředitel konference ISSS a člen poroty sdružení Český zavináč. "Společná česko-slovenská digitální parlamentní knihovna znamená průlom ve vzájemné informovanosti zákonodárných sborů a široké veřejnosti obou zemí a stává se významným počinem i v širším evropském kontextu. Nezanedbatelným přínosem tohoto mezinárodního projektu je i značná úspora finančních prostředků a lidských zdrojů."

Po důkladné analýze projektů přihlášených do soutěže Český zavináč se rozhodla nezávislá porota udělit letošní ocenění projektu, který je společnou aktivitou českého a slovenského parlamentu a podílejí se na něm za českou stranu Parlamentní knihovna, odbor informatiky Kanceláře Poslanecké sněmovny a odbor informatiky Kanceláře Senátu a za slovenskou stranu Parlamentní knihovna, parlamentní archiv a odbor informatiky Kanceláře Národní rady Slovenské republiky.

Hlavním účelem projektu je vytvořit a provozovat jednotný informační systém

  1. o činnosti zákonodárných orgánů České republiky a Slovenské republiky od jejich vzniku v roce 1993,
  2. o činnosti společných zákonodárných orgánů Československé republiky v letech 1918 až 1992,
  3. o činnosti českých a slovenských poslanců v různých zákonodárných orgánech (Slovenská národní rada, Říšský sněm a Sněm království Českého) od roku 1848 do roku 1914.

Z historie soutěže Český zavináč

V prvním ročníku v roce 1999 si toto ocenění odnesl ministr spravedlnosti Otakar Motejl za zpřístupnění obchodního rejstříku (www.justice.cz) na Internetu a také za dlouhodobě otevřený přístup k potřebám široké veřejnosti.

V roce 2000 porota udělila cenu Kanceláři Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR za projekt Digitální knihovna Český parlament (www.psp.cz/eknih) s archivem digitalizovaných těsnopisných zpráv z jednání Českého parlamentu od roku 1918 do současnosti.

V roce 2001 cenu získalo ocenění Ministerstvo vnitra ČR za projekty Pátrání po vozidlech, Neplatné doklady a Úřad není labyrint, provozovaných na internetových stránkách www.mvcr.cz.

V roce 2002 získalo cenu Český zavináč Ministerstvo financí ČR za internetový registr plátců DPH a registr plátců spotřební daně a zároveň za aktivitu a koncepční přístup při řešení komplexního využití moderních technologií v oblasti daňové správy jako celku.

Pořadatelem soutěže je

Sdružení Český zavináč
U Svobodárny 12/1110, 190 00 Praha 9
e-mail: cesky@isss.cz