Český zavináč 2021 – informační systém eNeschopenka

, Hradec Králové

V rámci programu slavnostního setkání v předvečer zahájení 23. ročníku konference ISSS v královéhradeckém kongresovém centru Aldis byly vyhlášeny výsledky soutěže Český zavináč. Vítězem letošního ročníku se stal informační systém České správy sociálního zabezpečení eNeschopenka, který přinesl značné zjednodušení a zrychlení komunikace a předávání informací mezi nemocnými pojištěnci v pracovní neschopnosti, ČSSZ, lékaři a zaměstnavateli. Stal se tak klíčovým státním informačním systémem v době pandemie Covid-19.

Na slavnostním setkání se sešla celá řada domácích i zahraničních hostů včetně předsedy Senátu Parlamentu ČR Miloše Vystrčila, několika dalších špičkových politiků a zástupců partnerů konference.

Soutěž Český zavináč jednou ročně odměňuje nejlepší projekty, činy nebo jiná závažná jednání, které v uplynulém roce významně přispěly k rozvoji informačních technologií ve státní správě a místní samosprávě. Výsledky jsou tradičně vyhlašovány na konferenci ISSS/V4DIS v Hradci Králové.

Stručný přehled oceněných v posledních pěti letech

  • 2019 – Věra Jourová, v té době komisařka EK pro spravedlnost, ochranu spotřebitelů a otázky rovnosti pohlaví, za významný přínos k rozvoji digitální společnosti v EU, a to jak za aktivity v oblasti tolik diskutované kybernetické bezpečnosti či osvěty nařízení o ochraně osobních dat (GDPR), ale i za snahu být významnou protiváhou elektronických gigantů při hájení práv občanů.
  • 2018 – tým, jenž v rámci Státního ústavu pro kontrolu léčiv pracoval na realizaci projektu eRecept
  • 2017 – Integrovaný záchranný systém ČR, a to za zásadní přínos k rozvoji a modernizaci IZS a tísňových linek
  • 2016 – pedagog, publicista a současný radní ČTÚ Jiří Peterka, a to především za dlouhodobou publicistickou a analytickou činnost v oblasti elektronických komunikací
  • 2015 – ohlédnutí do minulosti – roadshow „Internet mění svět“ z roku 2001, jako jedna z nejvýznamnějších aktivit posledních dvou desetiletí

Více informací včetně kompletní historie soutěže lze najít na www.isss.cz nebo www.ceskyzavinac.cz.