Český zavináč 2019 – eurokomisařka Věra Jourová za významný přínos k rozvoji digitální společnosti v Evropské unii

, Hradec Králové

V rámci programu slavnostního setkání v předvečer zahájení dvacátého druhého ročníku konference ISSS/V4DIS v královéhradeckém Klicperově divadle byly jako obvykle vyhlášeny výsledky soutěže Český zavináč. Aktuálním držitelem tradiční ceny se stala Věra Jourová, komisařka Evropské komise pro spravedlnost, ochranu spotřebitelů a otázky rovnosti pohlaví.

Český zavináč

Porota Českého zavináče se rozhodla ocenit ji za její významný přínos k rozvoji digitální společnosti v EU, a to jak za aktivity v oblasti tolik diskutované kybernetické bezpečnosti či osvěty nařízení o ochraně osobních dat (GDPR), ale i za snahu být významnou protiváhou elektronických gigantů při hájení práv občanů.

„Porota Českého zavináče se rozhodla dát letošnímu ocenění po několika letech opět mezinárodní rozměr,“ poznamenal RNDr. Tomáš Renčín, předseda spolku Český zavináč. „Svou roli hrál i fakt, že práce Věry Jourové v Evropské komisi byla hodnocena velice pozitivně a že po celou dobu svého funkčního období hrála velmi důležitou roli při rozvoji digitalizace společnosti i podnikatelského prostředí v EU – od řešení řady problémů v oblasti sociálních sítí nebo kybernetické bezpečnosti až po průběžnou podporu zavedení nařízení GDPR.“

„Velmi si vážím tohoto ocenění. Společnost se mění v digitální, je to vzrušující, ale nese to s sebou výzvy, o kterých jsme ještě před pár lety neměli tušení,“ poznamenává k udělení ceny Český zavináč Věra Jourová. „Ochranu slabších, ať už proti digitálním gigantům nebo proti nenávisti ve společnosti, beru jako komisařka pro spravedlnost vážně a věřím, že právě toto se pozitivně projevilo na výsledcích mé práce. Zároveň mnohokrát děkuji lidem kolem mě, protože bez jejich nasazení by to nebylo možné.“

Soutěž Český zavináč jednou ročně odměňuje nejlepší projekty, činy nebo jiná závažná jednání, které v uplynulém roce významně přispěly k rozvoji informačních technologií ve státní správě a místní samosprávě. Výsledky jsou tradičně vyhlašovány na konferenci ISSS/V4DIS v Hradci Králové.

Více informací včetně kompletní historie soutěže lze najít na www.ceskyzavinac.cz.